

Historia Dziektarzewa
HISTORIA
Dziektarzew znany równieĆŒ pod nazwÄ
Dziechtarzew wywodzi swÄ
nazwÄ od uĆŒywanej niegdyĆ na wsi chusty do zbierania trawy tzw. dziechty. Obie nazwy funkcjonowaĆy wymiennie o czym zaĆwiadcza „SĆownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów sĆowiaĆskich” pisany pod koniec XIX wieku. Czytamy w nim "Dziechtarzew vel Dziektarzew wieĆ i folwark do dóbr WrzÄ
ca naleĆŒÄ
cy, powiat Ćaski, gmina i parafia Lutomiersk."
Najstarsza wzmianka dotyczÄ
ca Dziektarzewa pochodzi z XVI wieku, kiedy to zostaĆ zakupiony przez GrudziĆskich i wraz z Lutomierskiem, CzoĆczynem, Kwiatkowicami, Dobruchowem, TarnówkÄ
, Bugajem, Rzepiszewem i WolÄ
PrzatowskÄ
byĆ czÄĆciÄ
majÄ
tku noszÄ
cego nazwÄ Lutomierszczyzna.
W 1661 roku dokonano podziaĆu dóbr a Dziektarzew przypadĆ Marcinowi i Kazimierzowi GrudziĆskim. Ten ostatni dÄ
ĆŒyĆ do skupienia w swych rÄkach jak najwiÄkszej czÄĆci Lutomierszczyzny. Od 1723 roku Dziektarzewem wchodzÄ
cym w skĆad dóbr zarzÄ
dzaĆ Jakub Dunin, gdyĆŒ jego ĆŒona Marianna GrudziĆska wniosĆa mu je w posagu. Ich córka Barbara wyszĆa za mÄ
ĆŒ za ksiÄcia PawĆa Karola SanguszkÄ. Odziedziczony po matce klucz lutomierski staĆ siÄ wĆasnoĆciÄ
rodu Sanguszków. Po Ćmierci Barbary i PawĆa Sanguszków synowie Janusz i Hieronim w 1795 sprzedali dobra lutomierskie wraz z Dziektarzewem Franciszkowi MÄ
czyĆskiemu. Ten w 1805 roku znów odsprzedaĆ je Adamowi WÄĆŒykowi, tyle ĆŒe naleĆŒna kwota nie zostaĆa zapĆacona i wyrokiem TrybunaĆu Kaliskiego z 1816 roku umowÄ kupna-sprzedaĆŒy uniewaĆŒniono. Synowie Franciszka MÄ
czyĆskiego odzyskane dobra podzielili miÄdzy siebie. Dziektarzew wraz z CzoĆczynem i WrzÄ
cÄ
przypadĆ Stefanowi MÄ
czyĆskiemu. W 1864 roku nastÄ
piĆo uwĆaszczenie czyli na mocy ukazu carskiego chĆopi otrzymali ziemiÄ na wĆasnoĆÄ. W Dziektarzewie dano chĆopom 186 morgów i 285 prÄtów gruntów ornych i 3 morgi i 80 prÄtów nieuĆŒytków. Do dworu przynaleĆŒaĆo 373 morgi. Trzy lata po uwĆaszczeniu wdowa po Stefanie MÄ
czyĆskim sprzedaĆa dobra lutomierskie wraz z Dziektarzewem Kornelowi Romockiemu. Ten przekazaĆ Dziektarzew swemu bratu Juliuszowi, który zamieszkaĆ tu na staĆe. Córka Juliusza MaĆgorzata poĆlubiĆa StanisĆawa Leopolda. ByĆ on w 1938 r. posĆem na sejm. ZginÄ
Ć w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu w 1940 roku. Synami MaĆgorzaty i StanisĆawa byli:
- Antoni Adam - doktor nauk rolniczych, do 1987 doradca przewodniczÄ
cego Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Radzie Ministrów
- StanisĆaw Wojciech - sĆynny dowódca I Kompanii batalionu „Parasol”. PolegĆ w czasie Powstania Warszawskiego
MIESZKAĆCY
W XVIII wieku byĆo w Dziektarzewie 13 domów i 80 mieszkanców, zaĆ pod koniec XIX wieku Dziektarzew liczyĆ 16 domów i 175 mieszkaĆców. W 2002 roku byĆo 103 mieszkaĆców. Obecnie wieĆ skĆada siÄ z mieszkaĆców staĆych i dziaĆkowiczów, których jest cztery razy wiÄcej aniĆŒeli mieszkaĆców zameldowanych na staĆe.
MieszkaĆcy to gĆównie osoby od dwóch pokoleĆ zwiÄ zane z Dziektarzewem. Ich przodkowie przybyli tu przed II wojnÄ ĆwiatowÄ z okolic Szadku lub Uniejowa. Osiedlili siÄ we wsi ze wzglÄdu na folwark i moĆŒliwoĆci zarobkowe.
Do najstarszych rodzin zwiÄ zanych z Dziektarzewem naleĆŒy zaliczyÄ JarociĆskich zwiÄ zanych z wsiÄ od ok.1860 roku oraz CzoĆczyĆskich.
PozostaĆe rodziny osiedliĆy siÄ tu w latach 30- tych XX wieku.
Znane osoby urodzone w Dziektarzewie bÄ dĆș z nim zwiÄ zane.
Józef Antoniewski lub Antoniak (1868-1936) urodzony pod Uniejowem. PrzybyĆ do Dziektarzewa w 1913 roku, kiedy to kupiĆ gospodarstwo zwane Stasinkiem. Ceniony gospodarz, wójt gminy Lutomiersk.
Antoni Adam Leopold urodziĆ siÄ roku w Dziektarzewie. ByĆ synem StanisĆawa Leopolda i MaĆgorzaty z Romockich. UkoĆczyĆ WydziaĆ Rolniczy Uniwersytetu JagieloĆskiego. W latach 50-tych byĆ ekspertem do tworzenia i utrzymywania zapasów ziemniaków dla Ćodzi. Od 1945 roku wykĆadowca w WyĆŒszej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego, jednoczeĆnie asystent na Uniwersytecie Ćódzkim. CzĆonek SolidarnoĆci. BraĆ udziaĆ w pracach „stolika rolniczego ” w czasie obrad OkrÄ gĆego StoĆu. WspóĆtwórca Fundacji Wspomagania Wsi. W 1990 roku odznaczony KrzyĆŒem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
StanisĆaw Wiktor Leopold (1884-1940), ojciec Antoniego i StanisĆawa, wĆaĆciciel Dziektarzewa, polityk, ukoĆczyĆ PolitechnikÄ we Lwowie na wydziale melioracji. Aktywny czĆonek Polskiej Organizacji Wojskowej. KandydowaĆ do sejmu dwa razy bezskutecznie. W 1938 w V kadencji zostaĆ posĆem. Odznaczony KrzyĆŒem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aresztowany we wrzeĆniu w 1939 roku zostaĆ wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu, gdzie zmarĆ w marcu 1940 roku.
StanisĆaw Wojciech Leopold (1918-1944) syn StanisĆawa Leopolda i MaĆgorzaty z Romockich. Urodzony w Dziektarzewie, ukoĆczyĆ SGH w Warszawie, redaktor pisma ZPMD „Czerwone Tarcze”. ByĆ zaĆoĆŒycielem „Petu” z którym przeszedĆ do Szarych Szeregów. W czasie wojny dowodziĆ nieudanÄ akcjÄ zamachu na gen. Koppego w Krakowie. W Powstaniu Warszawskim byĆ dowódcÄ I Kompanii batalionu „Parasol”. PolegĆ w czasie walki na ulicach Warszawy. Odznaczony KrzyĆŒem Walecznych i poĆmiertnie Orderem Virtuti Militari.
Juliusz Romocki (1833 – 1910) wĆaĆciciel Dziektarzewa, zamieszkaĆ w nim z ĆŒonÄ w 1890 roku. BraĆ udziaĆ w Postaniu Styczniowym walczÄ c u boku Edmunda Taczanowskiego. Odznaczony Orderem Virtuti Militari. MajÄ tek Dziektarzew odziedziczyĆa po Juliuszu córka MaĆgorzata Nepomucena Romocka.
ARCHITEKTURA
Dziektarzew skĆada siÄ z trzech czÄĆci jest to: Dziektarzew- wieĆ i przysióĆek o nazwie Zacisze. TrzeciÄ
czÄĆÄ zajmujÄ
dziaĆki letniskowe znajdujÄ
ce siÄ gĆównie w lesie. Zacisze jest najstarszÄ
czÄĆciÄ
caĆej wsi. ZnajdowaĆ siÄ tam bowiem folwark, na który skĆadaĆ siÄ dwór, budynki gospodarcze , czworaki i pola uprawne. Dziektarzew-wieĆ powstaĆa natomiast w miejscu wykarczowanego lasu. Zarówno geneza, jak i fizjonomia obu czÄĆci wsi jest inna. Zacisze charakteryzuje siÄ rozproszeniem siedlisk wzdĆuĆŒ drogi i dlatego moĆŒna okreĆliÄ je jako typ osiedla rozproszonego wtórnego. Siedliska te znajdujÄ
siÄ w regularnych odstÄpach. PowstaĆy one po II wonie Ćwiatowej. Za budulec posĆuĆŒyĆy cegĆy z rozebranych budynków folwarcznych.
Zabudowa wsi ma charakter bardziej skoncentrowany.
W przypadku Dziektarzewa-wsi, mamy do czynienia z rzÄdówkÄ , co jednoczeĆnie wskazuje na XIX- wieczny rodowód osiedla. CzÄsto jedno podwórze oddzielone jest od sÄ siadujÄ cego tylko ogrodzeniem. Domy sÄ ustawione stosunkowo równomiernie, wzdĆuĆŒ jednej strony ulicy i tylko nieliczne znajdujÄ siÄ po stronie przeciwnej. Taka forma zabudowy wymuszona byĆa naturalnÄ barierÄ w postaci lasu
Zarówno w jednej jak i w drugiej czÄĆci wsi domy znajdujÄ siÄ przy drodze.
W Dziektarzewie wystÄpujÄ domy gĆównie parterowe. RóĆŒnice w wyglÄ dzie wynikajÄ z mody obowiÄ zujÄ cej w danym okresie historycznym. Inaczej teĆŒ wyglÄ dajÄ domki letniskowe a inaczej domy we wsi. WejĆcia domów usytuowane sÄ najczÄĆciej w czÄĆci szczytowej. Oprócz budynku mieszkalnego w odlegĆoĆci ok. 30 m znajdujÄ siÄ zabudowania gospodarcze, zwykle 2 lub 3.
JeĆŒeli chodzi o ukĆad pól, widaÄ wyraĆșne róĆŒnice w Zaciszu i Dziektarzewie-wsi
Zacisze charakteryzuje siÄ blokowym ukĆadem pól, tak typowym dla zmian, które zaszĆy w XIX wieku,. Wówczas to nastÄ piĆo rozbicie pól jednej wĆasnoĆci. DuĆŒy majÄ tek ziemski naleĆŒÄ cy do Romockich a póĆșniej do Leopoldów ulegĆ parcelacji po II wojnie Ćwiatowej. W jej wyniku powstaĆ chaotyczny ukĆad parcel podzielonych pomiÄdzy ówczesnych mieszkaĆców wsi. Od samego poczÄ tku kontynuowali oni tradycje poprzedniego wĆaĆciciela, w zwiÄ zku z rolniczym zagospodarowaniem terenu. Pola uprawne stanowiĆy gĆównie grunty orne, miaĆy duĆŒÄ powierzchniÄ i przylegaĆy bezpoĆrednio do siedlisk, co zresztÄ jest widoczne równieĆŒ we wspóĆczesnym obrazie wsi. W nowszej czÄĆci, czyli w Dziektarzewie-wsi ukĆad pól ma charakter dĆugopasmowy, co wynika z formy rzÄdowej wsi.
Najstarszym budynkiem Dziektarzewa- wsi jest stary mĆyn naleĆŒÄ cy do rodziny CzoĆczyĆskich. Budynek jest drewniany, ma ok. dwustu lat. Stoi nad rzeczkÄ , która poruszaĆa koĆo mĆyĆskie. Innym zabytkowym budynkiem jest drewniany dom o charakterze mieszkalnym rodziny JarociĆskich.
W Dziektarzewie - Zaciszu najstarszy budynek to dwór. ByĆ on siedzibÄ rodziny Romockich od 1900 roku, kiedy to wybudowali go i w nim zamieszkali Juliusz i Zofia. Ci, którzy znali dwór i rodzinÄ powiadali, ĆŒe przechowywano w nim niezliczonÄ iloĆÄ pamiÄ tkowych mundurów, starej broni i innych akcesoriów, zwiÄ zanych z polskimi walkami niepodlegĆoĆciowymi. Wszak ród byĆ stary, a jego przedstawiciele nie uchylali siÄ od obowiÄ zku walki za ojczyznÄ. Tak wiÄc z woli Juliusza postawiono murowany dwór niezbyt duĆŒy, bo dzieci juĆŒ byĆy dorosĆe, co najwyĆŒej wnuki mogĆy znaleĆșÄ i znajdowaĆy tu miejsce dla wypoczynku.
Dwór zostaĆ wybudowany na planie prostokÄ ta skrywa piwnicÄ ze studniÄ i uĆŒytkowe poddasze. Drzwi wejĆciowe z gankiem, niegdyĆ oszklonym, wyznaczajÄ oĆ symetrii. Od frontu dwie pary okien, z tyĆu zachowany podobny porzÄ dek. WokóĆ otworów okiennych skromna sztukateria. Nowi wĆaĆciciele, którzy nastali tu w latach 80-tych zmienili ksztaĆt dachu dodajÄ c lukarny. DuĆŒa sieĆ zapraszaĆa do Ćrodka. Po lewej stronie mieĆciĆa siÄ kancelaria, w której regulowano kwestie finansowe. Po prawej pokój kredensowy z wmurowanymi szafami. Na wprost znajdowaĆ siÄ salon. Poddasze przeznaczone byĆo na sypialnie.
Przed dworem ozdobny klomb tworzyĆy lipy. Do drogi wiodĆa aleja róĆŒ. Dwór otaczaĆy stare drzewa. Do dziĆ pozostaĆy lipy tworzÄ ce piÄkne tĆo dla dworu oraz stary dÄ b.
Innym budynkiem godnym uwagi jest Stasinek. PowstaĆ on dla StanisĆawa Romockiego, syna Juliusza i Zofii, stÄ d nazwa Stasinek. W zamierzeniu byĆa to wydzielona czÄĆÄ gospodarstwa o charakterze ogrodniczym w praktyce dobrze prosperujÄ ca. Legenda gĆosi: StanisĆaw urzÄ dziĆ siÄ tam jako kawaler, przygotowaĆ tÄ czÄĆÄ wĆasnoĆci Romockich dla siebie i swojej przyszĆej ĆŒony. Kiedy narzeczona przybyĆa tu, by obejrzeÄ swoje przyszĆe miejsce zamieszkania najprawdopodobniej nie przypadĆo jej ono do gustu. Do maĆĆŒeĆstwa nigdy nie doszĆo. Wkrótce po tym wydarzeniu Stasinek zostaĆ sprzedany, Józefowi Antoniewskiemu (1913 rok).
Stasinek sĆynÄ Ć na caĆy powiat Ćaski ze zwych piÄknych ogrodów, w których warzywa i kwiaty w otoczeniu krysztaĆowych kul mieniĆy siÄ bogactwem form i barw.
Przy Stasinku rosnÄ
stare drzewa, niektóre z nich pamiÄtajÄ
czasy ĆwietnoĆci Stasinka. Specjalnie z Francji zostaĆy tu sprowadzone dÄby zaszczepione truflami. Trufle ponoÄ zbierano za dziedzica.
WSPÓĆCZESNOĆÄ
Dzisiejszy Dziektarzew to gĆównie rekreacja. Usytuowanie naszej wsi blisko Ćodzi sprawia, ĆŒe okoliczne lasy stajÄ
siÄ dla wielu oazÄ
ciszy i kontaktu z naturÄ
.
Katarzyna KoĆodziejczak-Kostecka