top of page

Historia Dziektarzewa

         HISTORIA

         Dziektarzew znany równieĆŒ pod nazwą Dziechtarzew wywodzi swą nazwę od uĆŒywanej niegdyƛ na wsi chusty do zbierania trawy tzw. dziechty. Obie nazwy funkcjonowaƂy wymiennie o czym zaƛwiadcza „SƂownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów sƂowiaƄskich” pisany pod koniec XIX wieku. Czytamy w nim "Dziechtarzew vel Dziektarzew wieƛ i folwark do dóbr Wrząca naleĆŒÄ…cy, powiat Ƃaski, gmina          i parafia Lutomiersk."
         Najstarsza wzmianka dotycząca Dziektarzewa pochodzi z XVI wieku, kiedy to zostaƂ zakupiony przez GrudziƄskich i wraz                          z Lutomierskiem, CzoƂczynem, Kwiatkowicami, Dobruchowem, Tarnówką, Bugajem, Rzepiszewem i Wolą Przatowską byƂ częƛcią majątku noszącego nazwę Lutomierszczyzna.
W 1661 roku dokonano podziaƂu dóbr a Dziektarzew przypadƂ Marcinowi i Kazimierzowi GrudziƄskim. Ten ostatni dÄ…ĆŒyƂ do skupienia w swych rękach jak największej częƛci Lutomierszczyzny. Od 1723 roku Dziektarzewem wchodzącym w skƂad dóbr zarządzaƂ Jakub Dunin, gdyĆŒ jego ĆŒona Marianna GrudziƄska wniosƂa mu je w posagu. Ich córka Barbara wyszƂa za mÄ…ĆŒ za księcia PawƂa Karola Sanguszkę. Odziedziczony po matce klucz lutomierski staƂ się wƂasnoƛcią rodu Sanguszków. Po ƛmierci Barbary i PawƂa Sanguszków synowie Janusz i Hieronim w 1795 sprzedali dobra lutomierskie wraz z Dziektarzewem Franciszkowi MączyƄskiemu. Ten w 1805 roku znów odsprzedaƂ je Adamowi WÄ™ĆŒykowi,    tyle ĆŒe naleĆŒna kwota nie zostaƂa zapƂacona i wyrokiem TrybunaƂu Kaliskiego z 1816 roku umowę kupna-sprzedaĆŒy uniewaĆŒniono. Synowie Franciszka MączyƄskiego odzyskane dobra podzielili między siebie. Dziektarzew wraz z CzoƂczynem i Wrzącą przypadƂ Stefanowi MączyƄskiemu. W 1864 roku nastąpiƂo uwƂaszczenie czyli na mocy ukazu carskiego chƂopi otrzymali ziemię na wƂasnoƛć. W Dziektarzewie dano chƂopom 186 morgów i 285 prętów  gruntów ornych i 3 morgi i 80 prętów nieuĆŒytków. Do dworu przynaleĆŒaƂo 373 morgi. Trzy lata po uwƂaszczeniu wdowa po Stefanie MączyƄskim sprzedaƂa dobra lutomierskie wraz z Dziektarzewem Kornelowi Romockiemu. Ten przekazaƂ  Dziektarzew swemu bratu Juliuszowi, który zamieszkaƂ tu na staƂe. Córka Juliusza MaƂgorzata  poƛlubiƂa StanisƂawa Leopolda. ByƂ on w 1938 r. posƂem na sejm. ZginąƂ w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu  w 1940 roku. Synami MaƂgorzaty i StanisƂawa byli:
       - Antoni Adam - doktor nauk rolniczych, do 1987 doradca przewodniczącego Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Radzie Ministrów
       - StanisƂaw Wojciech - sƂynny dowódca I Kompanii batalionu „Parasol”. PolegƂ w czasie Powstania Warszawskiego

 


          MIESZKAƃCY
          W XVIII wieku byƂo w Dziektarzewie 13 domów i 80 mieszkanców, zaƛ pod koniec XIX wieku Dziektarzew liczyƂ 16 domów                        i 175 mieszkaƄców. W 2002 roku byƂo 103 mieszkaƄców. Obecnie wieƛ skƂada się z mieszkaƄców staƂych i dziaƂkowiczów, których jest cztery razy więcej aniĆŒeli mieszkaƄców zameldowanych na staƂe.

          MieszkaƄcy to gƂównie osoby od dwóch pokoleƄ związane z Dziektarzewem. Ich przodkowie przybyli tu przed II wojną ƛwiatową z okolic Szadku lub Uniejowa. Osiedlili się we wsi ze względu na folwark i moĆŒliwoƛci zarobkowe.

          Do najstarszych rodzin związanych z Dziektarzewem naleĆŒy zaliczyć JarociƄskich związanych z wsią od ok.1860 roku oraz CzoƂczyƄskich.

          PozostaƂe rodziny osiedliƂy się tu w latach 30- tych XX wieku.

          Znane osoby urodzone w Dziektarzewie bądĆș z nim związane.

          Józef Antoniewski lub Antoniak (1868-1936) urodzony pod Uniejowem. PrzybyƂ do Dziektarzewa w 1913 roku, kiedy to kupiƂ gospodarstwo zwane Stasinkiem. Ceniony gospodarz, wójt gminy Lutomiersk.

           Antoni Adam Leopold urodziƂ się roku w Dziektarzewie. ByƂ synem StanisƂawa Leopolda i MaƂgorzaty z Romockich. UkoƄczyƂ WydziaƂ Rolniczy Uniwersytetu JagieloƄskiego. W latach 50-tych byƂ ekspertem do tworzenia i utrzymywania zapasów ziemniaków dla Ɓodzi. Od 1945 roku wykƂadowca w WyĆŒszej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego, jednoczeƛnie asystent na Uniwersytecie Ɓódzkim. CzƂonek Solidarnoƛci.          BraƂ udziaƂ w pracach „stolika rolniczego ” w czasie obrad OkrągƂego StoƂu. WspóƂtwórca Fundacji Wspomagania Wsi. W 1990 roku odznaczony KrzyĆŒem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

           StanisƂaw Wiktor Leopold (1884-1940), ojciec Antoniego i StanisƂawa, wƂaƛciciel Dziektarzewa, polityk, ukoƄczyƂ Politechnikę we Lwowie na wydziale melioracji. Aktywny czƂonek Polskiej Organizacji Wojskowej. KandydowaƂ do sejmu dwa razy bezskutecznie. W 1938 w V kadencji zostaƂ posƂem. Odznaczony KrzyĆŒem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aresztowany we wrzeƛniu w 1939 roku zostaƂ wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu, gdzie zmarƂ w marcu 1940 roku.

            StanisƂaw Wojciech Leopold (1918-1944) syn StanisƂawa Leopolda i MaƂgorzaty z Romockich. Urodzony w Dziektarzewie, ukoƄczyƂ SGH  w Warszawie, redaktor pisma ZPMD „Czerwone Tarcze”. ByƂ zaƂoĆŒycielem „Petu” z którym przeszedƂ do Szarych Szeregów. W czasie wojny dowodziƂ nieudaną akcją zamachu na gen. Koppego w Krakowie. W Powstaniu Warszawskim byƂ dowódcą I Kompanii batalionu „Parasol”. PolegƂ w czasie walki na ulicach Warszawy. Odznaczony KrzyĆŒem Walecznych i poƛmiertnie Orderem Virtuti Militari.

            Juliusz Romocki (1833 – 1910) wƂaƛciciel Dziektarzewa, zamieszkaƂ w nim z ĆŒoną w 1890 roku. BraƂ udziaƂ w Postaniu Styczniowym walcząc u boku Edmunda Taczanowskiego. Odznaczony Orderem Virtuti Militari. Majątek Dziektarzew odziedziczyƂa po Juliuszu córka MaƂgorzata Nepomucena Romocka.


              ARCHITEKTURA
              Dziektarzew skƂada się z trzech częƛci jest to: Dziektarzew- wieƛ i przysióƂek o nazwie Zacisze. Trzecią częƛć zajmują dziaƂki letniskowe znajdujące się gƂównie w lesie. Zacisze jest najstarszą częƛcią caƂej wsi. ZnajdowaƂ się tam bowiem folwark, na który skƂadaƂ        się dwór, budynki gospodarcze , czworaki i pola uprawne. Dziektarzew-wieƛ powstaƂa natomiast w miejscu wykarczowanego lasu. Zarówno geneza, jak i fizjonomia obu częƛci wsi jest inna. Zacisze charakteryzuje się rozproszeniem siedlisk wzdƂuĆŒ drogi i dlatego moĆŒna okreƛlić        je jako typ osiedla rozproszonego wtórnego. Siedliska te znajdują się w regularnych odstępach. PowstaƂy one po II wonie ƛwiatowej.              Za budulec posƂuĆŒyƂy cegƂy z rozebranych budynków folwarcznych.

            Zabudowa wsi ma charakter bardziej skoncentrowany.

            W przypadku Dziektarzewa-wsi, mamy do czynienia z rzędówką, co jednoczeƛnie wskazuje na XIX- wieczny rodowód osiedla. Często jedno podwórze oddzielone jest od sąsiadującego tylko ogrodzeniem. Domy są ustawione stosunkowo równomiernie, wzdƂuĆŒ jednej strony ulicy i tylko nieliczne znajdują się po stronie przeciwnej. Taka forma zabudowy wymuszona byƂa naturalną barierą w postaci lasu

           Zarówno w jednej jak i w drugiej częƛci wsi domy znajdują się przy drodze.

           W Dziektarzewie występują domy gƂównie parterowe. RóĆŒnice w wyglądzie wynikają z mody obowiązującej w danym okresie historycznym. Inaczej teĆŒ wyglądają domki letniskowe a inaczej domy we wsi. Wejƛcia domów usytuowane są najczęƛciej w częƛci szczytowej. Oprócz budynku mieszkalnego w odlegƂoƛci ok. 30 m znajdują się zabudowania gospodarcze, zwykle 2 lub 3.

           JeĆŒeli chodzi o ukƂad pól, widać wyraĆșne róĆŒnice w Zaciszu i Dziektarzewie-wsi

Zacisze charakteryzuje się blokowym ukƂadem pól, tak typowym dla zmian, które zaszƂy w XIX wieku,. Wówczas to nastąpiƂo rozbicie pól jednej wƂasnoƛci. DuĆŒy majątek ziemski naleĆŒÄ…cy do Romockich a póĆșniej do Leopoldów ulegƂ parcelacji po II wojnie ƛwiatowej. W jej wyniku powstaƂ chaotyczny ukƂad parcel podzielonych pomiędzy ówczesnych mieszkaƄców wsi. Od samego początku kontynuowali oni tradycje poprzedniego wƂaƛciciela, w związku z rolniczym zagospodarowaniem terenu. Pola uprawne stanowiƂy gƂównie grunty orne, miaƂy duĆŒÄ… powierzchnię              i przylegaƂy bezpoƛrednio do siedlisk, co zresztą jest widoczne równieĆŒ we wspóƂczesnym obrazie wsi. W nowszej częƛci, czyli w Dziektarzewie-wsi ukƂad pól ma charakter dƂugopasmowy, co wynika z formy rzędowej wsi.

            Najstarszym budynkiem Dziektarzewa- wsi jest stary mƂyn naleĆŒÄ…cy do rodziny CzoƂczyƄskich. Budynek jest drewniany, ma ok. dwustu lat. Stoi nad rzeczką, która poruszaƂa koƂo mƂyƄskie. Innym zabytkowym budynkiem jest drewniany dom o charakterze mieszkalnym rodziny JarociƄskich.

           W Dziektarzewie - Zaciszu najstarszy budynek to dwór. ByƂ on siedzibą rodziny Romockich od 1900 roku, kiedy to wybudowali go i w nim zamieszkali Juliusz i Zofia. Ci, którzy znali dwór i rodzinę powiadali, ĆŒe przechowywano w nim niezliczoną iloƛć pamiątkowych mundurów, starej broni i innych akcesoriów, związanych z polskimi walkami niepodlegƂoƛciowymi. Wszak ród byƂ stary, a jego przedstawiciele nie uchylali się od obowiązku walki za ojczyznę. Tak więc z woli Juliusza postawiono murowany dwór niezbyt duĆŒy, bo dzieci juĆŒ byƂy dorosƂe, co najwyĆŒej wnuki mogƂy znaleĆșć i znajdowaƂy tu miejsce dla wypoczynku.

           Dwór zostaƂ wybudowany na planie prostokąta skrywa piwnicę ze studnią i uĆŒytkowe poddasze. Drzwi wejƛciowe z gankiem, niegdyƛ oszklonym, wyznaczają oƛ symetrii. Od frontu dwie pary okien, z tyƂu zachowany podobny porządek. WokóƂ otworów okiennych skromna sztukateria. Nowi wƂaƛciciele, którzy nastali tu w latach 80-tych zmienili ksztaƂt dachu dodając lukarny. DuĆŒa sieƄ zapraszaƂa do ƛrodka.          Po lewej stronie mieƛciƂa się kancelaria, w której regulowano kwestie finansowe. Po prawej pokój kredensowy z wmurowanymi szafami.        Na wprost znajdowaƂ się salon. Poddasze przeznaczone byƂo na sypialnie.

          Przed dworem ozdobny klomb tworzyƂy lipy. Do drogi wiodƂa aleja róĆŒ. Dwór otaczaƂy stare drzewa. Do dziƛ pozostaƂy lipy tworzące piękne tƂo dla dworu oraz stary dąb.

           Innym budynkiem godnym uwagi jest Stasinek. PowstaƂ on dla StanisƂawa Romockiego, syna Juliusza i Zofii, stąd nazwa Stasinek.           W zamierzeniu byƂa to wydzielona częƛć gospodarstwa o charakterze ogrodniczym w praktyce dobrze prosperująca. Legenda gƂosi: StanisƂaw urządziƂ się tam jako kawaler, przygotowaƂ tę częƛć wƂasnoƛci Romockich dla siebie i swojej przyszƂej ĆŒony. Kiedy narzeczona przybyƂa tu, by obejrzeć swoje przyszƂe miejsce zamieszkania najprawdopodobniej nie przypadƂo jej ono do gustu. Do maĆ‚ĆŒeƄstwa nigdy nie doszƂo. Wkrótce po tym wydarzeniu Stasinek zostaƂ sprzedany, Józefowi Antoniewskiemu (1913 rok).

           Stasinek sƂynąƂ na caƂy powiat Ƃaski ze zwych pięknych ogrodów, w których warzywa i kwiaty w otoczeniu krysztaƂowych kul mieniƂy        się bogactwem form i barw.

           Przy Stasinku rosną stare drzewa, niektóre z nich pamiętają czasy ƛwietnoƛci Stasinka. Specjalnie z Francji zostaƂy tu sprowadzone dęby zaszczepione truflami. Trufle ponoć zbierano za dziedzica.
 

            WSPÓƁCZESNOƚĆ
            Dzisiejszy Dziektarzew to gƂównie rekreacja. Usytuowanie naszej wsi blisko Ɓodzi sprawia, ĆŒe okoliczne lasy stają się dla wielu oazą ciszy i kontaktu z naturą.

 

           Katarzyna KoƂodziejczak-Kostecka

bottom of page