

Piknik Rodzinny · 10.09.2022




XII Święto Dziektarzewa · 14.08.2022

Zarząd Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Wsi Dziektarzew serdecznie dziękuje Burmistrzowi Miasta i Gminy Lutomiersk
Panu Tadeuszowi Borkowskiemu z wieloletnią współpracę.
Dziękujemy sponsorom, którzy wspierali naszą imprezę:
Catering „Milusi”
Sobieraj i Wspólnicy - Jamir
Czołczyński - Masarnia wyroby własne
Komisariat Policji w Konstantynowie Łódzkim
Stachu Konstantynów Łódzki - limuzyny
Rnczo Maestro Alfonsów - alpaki
Stajnia Wrząca - konie
Filip Piestrzeniewicz - Iluzjonista
Kwiaty Polskie z Kwiatkowic
Kosmetyczka SOUVRE
Szczególnie dziękujemy członkom Stowarzyszenia za trud włożony w przygotowanie uroczystości.
Wycieczka Skarby Dolnego Śląska · 1-3.07.2022
Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Lutomiersk w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Stowarzyszeniu przyznano dotację na na realizację zadania publicznego z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Od lat realizujemy Spotkania z historią - cykl działań upowszechniających tradycje narodowe i patriotyczne, przybliżający mieszkańcom gminy historię Polski, 740 letnią historię miasta Lutomiersk oraz 500 letnią historię wsi Dziektarzew. Działania te, poza wartością kulturotwórczą, mają na celu międzypokoleniową integrację mieszkańców oraz aktywizację w kierunku budowania społeczeństwa obywatelskiego. Celem jest wspólna praca nad poznawaniem historii i organizowaniem spotkań, konferencji, przedstawień imprez jubileuszowych. Kulminacją i zwieńczeniem prac są imprezy kulturalne (udział gości z całego kraju) związane z kultywowaniem pamięci o żołnierzach powstania warszawskiego związanych z Dziektarzewem oraz Dniem Wojska Polskiego.
Dzięki dotacji, wspomagając się środkami własnymi i składkami od odbiorców rozpoczęliśmy realizację zadania publicznego upowszechniającego historię Dolnego Śląska poprzez organizację wycieczki Skarby Dolnego Śląska oraz wspólnej pracy nad przygotowaniem wystawy upamiętniającej to wydarzenie.
Wycieczka trwała dwa dni. Zwiedziliśmy Kościół Pokoju w Świdnicy (lista UNESCO) największą drewnianą świątynię w Europie, leżący na Szlaku Zamków Piastowskich Zamku Książ i jego podziemia, Wrocław - Ostrów Tumski, rynek, Halę Stulecia (lista UNESCO).
Spotkanie z Historią · 30.04.2022
Szanowni Państwo !
Po dwuletniej przerwie spotykamy się ponownie. Zawsze z tą samą ideą, by pamiętać o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
Spotykamy się w kwietniu miesiącu narodzin, Andrzeja i Janka naszych chłopców z Dziektarzewa. Narodziny przynoszą ze sobą nadzieję i radość. Są zapowiedzią i chciałoby się rzec obietnicą wspaniałego życia.
Nasi chłopcy z Dziektarzewa wypełnili przestrzeń swojego życia, jak mogli najpełniej, swoją wiedzą, umiejętnościami i talentem.
Służyli zgodnie z wolą swoich przodków i z własnym wyborem: społeczeństwu i ojczyźnie.
Zapłacili cenę najwyższą, cenę własnego życia.
Przy tej okazji należy wspomnieć o panu Ryszardzie Krawczyku, którego między nami już nie ma, a który był inicjatorem postawienia pomnika w Dziektarzewie.
Pozwólcie Państwo, że w poświęcę mu chwilę.
Wspomnienie
W życiu byłeś Wizjonerem, człowiekiem zaangażowanym społecznie, budzącym często sprzeczne reakcje. Nie można było być obojętnym wobec tego co robiłeś, mówiłeś, do czego dążyłeś. W tym jednym możemy zgodzić się wszyscy.
Dążyłeś do celu, zarażony opowieściami o wojnie i czynie. Chciałeś mieć swoje pole działania w czasie pokoju.
Nie wszystek umarłeś. Pozostawiłeś po sobie to miejsce, ludzkie wspomnienia, a nade wszystko obowiązek pamiętania o tych, którzy odeszli niczym kamienie przez Boga rzucone na szaniec.
Kruche jest ludzkie życie, a i pamięć o nim bywa ułomna. Tyle znaczymy dla świata, ile potrafimy ten świat zmienić, wycisnąć swoje piętno w czasie i przestrzeni, która została nam dana. Wierzyłeś, że warto pamiętać o Stanisławie, Andrzeju i Janku i że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa o nim pamięć. Ty, nie pozwoliłeś byśmy zapomnieli o młodych chłopcach dla których Dziektarzew był domem rodzinnym. Los sprawił, że Wasze drogi się przecięły. Jedność miejsca połączyła Was.
Siła i DETERMINACJA opisywały Twoje życie. Stowarzyszenie, świetlica, święto Dziektarzewa. Mobilizowałeś i aktywizowałeś budząc z uśpienia ludzkie emocje.
Cześć Twojej pamięci.
Katarzyna Kołodziejczak-Kostecka
Zaproszenie na Spotkanie z Historią
